Dzisiejszy post będzie poświęcony narzędziu, które być może już dobrze znasz. Jeżeli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z przygotowywaniem prostych grafik albo martwisz się, że nie umiesz ich robić… to ten wpis jest dla Ciebie i możesz dowiedzieć się z niego bardzo przydatnych rzeczy.
Canva jest przyjazna użytkownikom
Przede wszystkim musisz pamiętać, że Canva jest przyjazna użytkownikom. I to bardzo. Żeby ją sprawnie obsługiwać, nie musisz mieć żadnego doświadczenia z programami graficznymi. Jasne – jeśli chcesz wejść na poziom mistrzowski, to będziesz musiała się trochę nauczyć. Canva nie jest też przeznaczona do projektowania grafiki wektorowej, a to właśnie ona jest konieczna przy przygotowywaniu grafik do druku.
ALE…
Jeśli chcesz po prostu sama przygotowywać grafiki do mediów społecznościowych, podrasowywać swoje zdjęcia, projektować zaproszenia i kartki, które roześlesz via mail albo inne proste grafiki, które nie będą wydrukowane – to Canva sprawdzi się doskonale.
Mnóstwo szablonów
Kiedy pierwszy raz uruchomisz Canvę, będziesz pod ogromnym wrażeniem mnogości dostępnych w niej szablonów. Pamiętam, że kiedy trafiłam na tę aplikację to jedyne, co pojawiło mi się w głowie to wielkie ŁAŁ.
Szablony zostały podzielone według ich rozmiaru oraz zastosowania. W Canvie możesz łatwo i szybko zaprojektować:
- prezentację,
- wpis na Instagram,
- logo,
- relację,
- plakat,
- kartkę okolicznościową,
- kolaż zdjęć,
- ulotkę,
- wizytówkę,
- menu,
- fakturę,
- identyfikator,
- tapetę,
- zaproszenie,
- zdjęcie w tle,
- grafiki do SM,
- infografikę,
- etykietę,
- okładkę książki (ale w druku raczej się nie sprawdzi!),
- baner,
- planner,
- i wiele innych.
Nie czarujmy się – w Canvie zaprojektujesz (prawie) wszystko.
Bogate darmowe zasoby
Nie wszystkie funkcje i szablony Canvy są darmowe, ale z wielu z nich możesz korzystać bez konta premium. Płatne zasoby są oznaczone niewielką ikonką w kształcie korony w prawym dolnym rogu. Jeśli ich użyjesz, a nie masz konta premium, to nie będziesz mogła pobrać skończonego projektu. Darmowych zasobów jest jednak w Canvie bardzo dużo i co ważne – są darmowe także do użytku komercyjnego. Możesz więc używać ich np. na facebookowym profilu Twojej firmy.
Pewne niebezpieczeństwo
Mimo że śmiało mogę stwierdzić, że korzystanie z Canvy jest łatwe i przyjemne… to musisz też pamiętać o tym, że niesie ono ze sobą pewne zagrożenia. Najczęstszym z nich jest po prostu powtarzalność najbardziej popularnych motywów. Jeśli przygotujesz logo swojej firmy na podstawie szablonu z Canvy, to może się zdarzyć, że spotkasz inne marki, które z niego korzystają.
Czy to źle?
Niby nie. Taka sytuacja może po prostu się zdarzyć.
Ale podejrzewam, że nie będzie Ci miło, jeśli zobaczysz dokładnie takie samo logo jak Twoje, ale z innym napisem.