Smartphone’y. Tablety. Mobilny internet. Nie można mieć żadnych wątpliwości, że świat przyspieszył. Z tego też powodu Fast text. Jak pisać krótkie teksty, które błyskawicznie przyciągną uwagę powinna znaleźć się w biblioteczce każdego, kto pisze (pisuje lub zdarza mu się pisać) jakiekolwiek teksty do internetu. Kurczę. To książka, którą warto przeczytać, chociażby po to, by łatwiej formułować myśli i zapisywać je w postaci konkretnych i przyciągających uwagę zdań. Co warto wiedzieć o Fast text?
7 warsztatów
Książka została podzielona na 7 części. Każda z nich to oddzielny warsztat i bardzo przystępna lekcja pisania dobrych treści. Joanna Wrycza-Bekier przygotowała lekcje o następujących tytułach:
- Uprość i skróć,
- Frazy kluczowe,
- Znaczniki SEO,
- Tytuł poradnikowy,
- Podpis pod obrazkiem,
- Wezwanie do działania,
- Krótkie bio.
Jak widzisz to właściwie wszystko, co powinien wiedzieć ktoś odpowiedzialny za tworzenie treści. Zwłaszcza jeśli te treści mają być dobre, skuteczne i zachęcać do tego, by je czytano.
Kilka sekund
Skoro świat przyspieszył… to przyciągnięcie uwagi odbiorców jest jeszcze trudniejsze. Masz tylko kilkanaście sekund na to, by zachęcić ich do czytania. W przeciwnym wypadku Czytelnik stwierdzi, że ma to w nosie i pójdzie dalej. Do kogoś, kto podsunie mu ciekawsze (niekoniecznie lepsze) treści.
To bardzo ciekawe zagadnienie, bo Fast text uczy, że nowoczesne teksty powinny być pisane w nowoczesny sposób. Zapomnij o długich i skomplikowanych słowach. Im mniej sylab, tym lepiej. Daj spokój słowom, które nic nie znaczą. Pisz konkretnie, ale pobudzaj wyobraźnię. Pisz do ludzi i dla ludzi. Niech Twoje teksty będą pełne ruchu… i czasowników w stronie czynnej. Zdziwisz się, o ilu zasadach i drobnych sztuczkach powinien pamiętać dobry copywriter.