Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty – James Clear

James Clear zaczyna swoją książkę od mocnego uderzenia, czyli historii o wypadku, który mógł zakończyć się tragicznie. W drugiej klasie liceum Clear został uderzony przez kolegę kijem do baseballa. Niestety uderzenie w głowę było tak mocne, że doszło do obrzęku mózgu. Chłopak został przetransportowany śmigłowcem do szpitala, a tam podłączono go do respiratora. Jego życie było wtedy w poważnym niebezpieczeństwie. Do szkoły wrócił po roku i koniecznie chciał znów grać w baseball, ale kondycja i stan zdrowia nie pozwalały mu na to. Właśnie wtedy James Clear odkrył nawyki i sposoby ich kształtowania. Dzięki nim 6 lat po uderzeniu kijem autor został uhonorowany tytułem najlepszego sportowca na uczelni, na której studiował. Całkiem fajny wynik, prawda?

Chcesz coś zmienić w swoim życiu?

W takim razie potrzebujesz Atomowych nawyków. Rzadko, kiedy zachwycam się książkami, ale uważam, że tę pozycję naprawdę warto przeczytać. Dzięki niej dowiesz się w przystępny sposób, co tak naprawdę wpływa na kształtowanie się nawyków i co możesz robić, by wprowadzić zmiany w swoim życiu.

Ta książka przyda Ci się niezależnie od tego, czy chcesz:

 • Zacząć regularnie biegać,
 • Zgubić zbędne kilogramy,
 • Pisać regularne posty na FB,
 • Tworzyć treści na bloga
 • Tu wstaw swój pomysł na nowy nawyk.

Sprawdzona metoda

Na pewno ogromnym atutem tej książki jest odnoszenie się do sprawdzonych i udowodnionych metod. Clear nie opowiada rzeczy, których się domyśla. On powołuje się na fakty i historie, które rzeczywiście miały miejsce. Rzuca nazwiskami i datami. Jeśli nie wierzysz mu – zawsze możesz je sprawdzić. Dzięki temu jego przekaz jest wiarygodny i nie brzmi jak zwykłe motywacyjne mambo dżambo bez pokrycia.

Cztery kroki dzielą Cię od sukcesu

To nie mój pomysł, ale James Cleara. Opiera się on na naukowych metodach i teoriach, by wyłuskać z nich model nawyków. Składa się on z czterech kroków:

 • Wskazówki,
 • Pragnienia,
 • Reakcji,
 • Nagrody.

Te cztery kroki z kolei są podstawą do sformułowania czterech praw zmiany zachowania:

 • Uczyń to oczywistym,
 • Uczyń to atrakcyjnym,
 • Uczyń to łatwym,
 • Uczyń to satysfakcjonującym.

To uniwersalne prawa, które można zastosować do wprowadzenie w życie właściwie każdego nawyku.

Małe kroki

Koniecznie trzeba też pamiętać, że nawyk to nie jest coś, co rodzi się z dnia na dzień. To coś, co trzeba sobie wypracować. Badania, na które powołuje się Clear wyraźnie wskazują, że po początkowej fascynacji, przychodzi faza zwątpienia. To właśnie podczas niej najwięcej osób się poddaje. Jednak, jeśli już się przez nią przebrnie, to można wykształcić konkretny nawyk, który będzie czymś tak naturalnym i niewymuszonym jak oddychanie.

Ważne jest jednak to, żeby nie stawiać sobie zbyt ambitnych celów… od razu. Ustalaj mniejsze cele i osiągaj je. Wystarczy, że każdego dnia będziesz o 1% lepsza czy wydajniejsza niż wczoraj. Wydaje się, że 1% to niewiele. To minimalna zmiana, której nawet nie odczujesz. Ale w skali roku to gigantyczna różnica.

Z pewnością też zauważysz, że łatwiej jest zmobilizować się, by być odrobinę lepszym każdego dnia, niż od razu chcieć być lepszym trzykrotnie i denerwować się, że cel wcale się nie zbliża.

Więcej na temat Atomowych nawyków możesz przeczytać tutaj.

You are currently viewing Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty – James Clear

Dodaj komentarz