Odwaga bycia nielubianym – Ichiro Kishimi, Fumitake Koga

Czy wiesz, jak to jest być nielubianym? Masz czasem wrażenie, że cały świat obrócił się przeciwko Tobie i nikt nie traktuje Cię tak, jak na to zasługujesz? A może sama siebie nie za bardzo lubisz? To bez znaczenia. Autorzy książki Odwaga bycia nielubianym udowodnią Ci, że to Ty decydujesz o swoim życiu i tylko Ty możesz uwolnić się od obciążeń przeszłości.

Dialog filozofa i studenta

Zacznijmy od tego, że książka ma bardzo ciekawą formę. Nie jest to typowy poradnik czy książka motywacyjna. To dialog pomiędzy mędrcem-filozofem a uczniem-młodym człowiekiem. Łączy ich przypadek, a krótka dyskusja przeradza się w konkretny plan mędrca, by dzięki sześciu lekcjom udowodnić młodzieńcowi, że ograniczenia są tylko w jego głowie. Forma dialogu pozwala doskonale wczuć się w treść książki. Dzięki niej czytelnik może mieć wrażenie, że sam dyskutuje z filozofem.

Podstawy w filozofii

Teorie mędrca to nie są pomysły autorów książki. One mają silne korzenie w teorii Alfreda Adlera, czyli jednego z ojców psychologii. Adler, Freud i Jung to wielkie trio, które zmieniło dziewiętnastowieczną psychologię i dało podwaliny współczesnemu obliczu tej nauki. Już, chociażby z tego powodu Odwaga bycia nielubianym zasługuje na uwagę. Pozwala ona w sposób bardzo przystępny i zrozumiały poznać założenia bardzo skomplikowanych teorii z pogranicza psychologii i filozofii.

Naucz się żyć ze sobą w zgodzie

Mędrzec stara się przekonać młodzieńca do swojego zdania. Dyskutują, wspominają i starają się dojść do wspólnych wniosków. Młodzieniec buntuje się. Jest niezadowolony, że mędrzec stara się narzucić mu swoje zdanie. Wścieka się, bo wiele wskazuje na to, że filozof nie tylko nie jest zaskoczony jego problemami, ale też uważa je za coś normalnego i bardzo prostego. Ostatecznie jednak młodzieniec przekonuje się, że filozof ma rację, a on od dawna żyje w błędzie.

Zgodnie z tym:

  • każdy sam decyduje o swoim życiu;
  • wcale nie trzeba żyć z piętnem przeszłości, ale można się go pozbyć;
  • żaden człowiek nie jest zobowiązany do spełniania cudzych oczekiwań;
  • ograniczenia stawiane przez społeczeństwo i siebie samego są barierą, którą można pokonać;
  • odwagę do zmienienia swojego życia na lepsze można znaleźć tylko wewnątrz siebie.

Komu przyda się odwaga?

Ta książka koniecznie powinna znaleźć się w biblioteczce każdego, kto żyje pod presją cudzych oczekiwań. Każdy z nas w pewnym stopniu boi się braku akceptacji i tego, że będzie obiektem czyjejś drwiny. Wszyscy boimy się tego, że będziemy nielubiani i nikt nie stanie po naszej stronie. Filozofia Adlera udowadnia, że czyjaś sympatia (lub jej brak) nie powinna mieć dla nas żadnego znaczenia i nie powinna być ograniczeniem w zmierzaniu do celu. Jeśli chcesz osiągnąć sukces w życiu zawodowym i prywatnym, to nie możesz wciąż oglądać się na innych i starać się ich zadowolić.

Gdzie znaleźć?

Więcej na temat książki Odwaga bycia nielubianym. Japoński fenomen, który pokazuje jak być wolnym i odmienić własne życie możesz znaleźć tutaj.

You are currently viewing Odwaga bycia nielubianym – Ichiro Kishimi, Fumitake Koga

Dodaj komentarz