Dale Carnegie „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”

Ten tytuł nie brzmi dla mnie zbyt przekonująco. Kojarzy mi się od razu z „Jak dobrze wyglądać po czterdziestce” Krzysztofa Ibisza. Ale pozory mogą mylić. Książka Dale’a Carnegie to must have nie tylko dla przedsiębiorców, ale dla wszystkich ludzi. Tu nie chodzi wcale o żadne psychologiczne sztuczki, a o prawdę, której powinniśmy uczyć się od dziecka. Żeby zjednać sobie ludzi, wystarczy ich szanować i być uprzejmym. Proste, prawda?

Pewnie, że nie!

Dale Carnage uczy jak postępować z ludźmi, by kontakty z nimi były jak najlepsze i w pewnym sensie – najbardziej owocne. To żadna tajemnica, że ludzie, którzy darzą nas sympatią, są bardziej chętni do udzielenia nam przysług lub pomocy z własnej inicjatywy. W czym tkwi sekret? W tym, żeby nie udawać uprzejmego, ale po prostu takim być. Zawsze i dla każdego.

Czy to zaskakujące?

Chyba nie. Przecież tego uczą się już dzieci w przedszkolu. Tylko że jako dorośli łatwo o tym zapominają.

Instrukcja obsługi

Na początku książki znajduje się krótka instrukcja jej obsługi. Wcale nie chodzi o to, by przeczytać ją raz i zapomnieć. Chodzi o to, by była ona używana przez cały czas. Autor zaleca nawet sięganie po nią w każdym miesiącu. Zaleca też robienie przerw w lekturze po to, by dać sobie więcej czasu na przemyślenia. Jeśli to będzie za mało, to radzi też, by robić notatki – nie tylko z książki, ale też z tego, jak zasady wprowadzasz w życie.

Sześć sposobów, które sprawią, że ludzie będą Cię lubić

Brzmi ciekawie? To tytuł drugiej części „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”. Nie podam Ci na tacy tych sześciu sposobów, bo nie będziesz mieć motywacji do przeczytania całej książki. To byłby spoiler i to potężny. A ja bym chciała, żeby tę książkę przeczytał każdy. Wtedy świat mógłby stać się milszym miejscem. Żałuję, że nie trafiłam na nią jako nastolatka przekonana, że cały świat jest zły i mnie nienawidzi. Zresztą z wzajemnością.

Lepiej późno niż wcale!

Żeby nie zdradzać zbyt dużo i nie zniechęcać Cię do przeczytania „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”, mogę tylko wspomnieć, że zawarte w niej zasady nie są niczym bardzo odkrywczym i skomplikowanym. Dale Carnage nie twierdzi, że masz stać na jednej nodze i recytować inwokację od tyłu. Jego zasady to proste rzeczy, które mogą zmienić Twoje życie. Jedną z nich jest to, że należy interesować się innymi. Nie w sensie wchodzenia komuś w życie z buciorami i podglądanie lornetką, co też sąsiad robi w domu o tak późnej porze. Chodzi o interesowanie się drugim człowiekiem w sensie zapytania go o poglądy, uczucia, myśli. O zwykłe „Co tam u Ciebie?”, ale zapytane z prawdziwym zainteresowaniem, a nie dlatego, że wypada. Tym bardziej że osoba, z którą rozmawiamy, zawsze wyczuje różnicę pomiędzy szczerym zainteresowaniem, a pytaniem zadanym po to, by nie siedzieć w ciszy.

W polskiej kulturze to chyba trudny temat. Uczymy się przecież, żeby nie wtykać nosa w nieswoje sprawy. Poza tym słynne już „How are you?” jakoś nie pasuje do naszej mentalności. Ale mogłoby. Wystarczy tylko trochę nad tym popracować. Czy zainteresowanie się drugim człowiekiem to aż taki problem? Chyba nie 😊

Porady dla lidera

Ostatnia część książki poświęcona jest temu, jak być dobrym liderem. Jak być przywódcą, który nie zmienia ludzi i nie zniechęca ich do siebie, ale osiąga ze swoim zespołem sukcesy. Chodzi o lidera, którego po prostu da się lubić. To bardzo ważny rozdział, który można zastosować w biznesie. Dobry lider umie motywować swój zespół. Pomaga jego członkom uwierzyć w siebie i rozwinąć skrzydła. Brzmi idyllicznie? Być może. Ale taki właśnie powinien być dobry lider. A z Dalem Carnage i jego „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” można się tego nauczyć.

You are currently viewing Dale Carnegie „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”

Dodaj komentarz