Katarzyna Bonda „Maszyna do pisania”

To kolejny poradnik dla osób, które zajmują się pisaniem lub dopiero zaczynają pisać. Oczywiście, to nie jest książka przeznaczona dla copywriterów, ale dla osób, którym marzy się powieść i własne nazwisko na półkach w księgarniach. Tyle że… czy dobrego stylu można nauczyć się z książki?

Bonda

Katarzyna Bonda jest znaną i lubianą autorką kryminałów. Kilka lat temu prowadziła kurs „Maszyna do pisania”, a potem opublikowała książkę o tym samym tytule. Warto wiedzieć, że kurs jest nadal organizowany, choć (z tego, co słyszałam) już bez udziału autorki.

Dużo konkretów

Maszyna do pisania” nie ma właściwie żadnych znamion autobiografii. Skupia się na tym, co najważniejsze, czyli JAK napisać książkę. Chodzi o to, by pokonać słomiany zapał i napisać całą powieść… a nie tylko kilka pierwszych stron. Będąc początkującym, nie można ot tak – usiąść przy komputerze i napisać DZIEŁO. Najpierw trzeba mieć plan, a Bonda daje wytyczne do jego stworzenia. To bardzo konkretne wskazówki (listy pytań), które mają pomóc w stworzeniu postaci oraz scenografii wydarzeń.

Przykłady

Każda technika pisarska jest zestawiona z przykładami jej stosowania. Dzięki temu można znaleźć właściwy tytuł i zaobserwować jak teoria wygląda w praktyce. Zamysł w porządku, ale ubawiło mnie, że Bonda wszędzie gdzie tylko się dało, wciska odnośniki do własnych książek. Widocznie każda forma reklamy jest dobra. Chociaż ja odbieram to jako brak skromności. Pytanie brzmi, czy skromność jest dla pisarza cnotą, czy przeszkodą w karierze?

Podsumowując

To bardzo dobry poradnik. Z bólem serca muszę przyznać, że „Maszyna do pisania” bije na głowę „O pisaniu na chłodno” Remigiusza Mroza. Jeśli, więc masz czas i środki tylko na jedną z nich – to wybierz Bondę. To samo mięcho. Czytając tę książkę, przy okazji stworzyłam też całkiem pokaźną listę książek do przeczytania. Wielu z nich wcześniej nie znałam lub nawet o nich nie słyszałam. Cieszę się, więc że wpadło mi w oko trochę tytułów, które mogą okazać się wartościowe. Jeśli tak rzeczywiście będzie, to chętnie podzielę się z Tobą najciekawszymi pozycjami.

You are currently viewing Katarzyna Bonda „Maszyna do pisania”

Dodaj komentarz