Jacek Walkiewicz „Pełna MOC możliwości”

Książka „Pełna MOC możliwości” powstała po sukcesie wykładu o tym samym tytule na konferencji TEDxWSB z 2013 roku. Wystąpienie jest dostępne tutaj. Jeśli masz wolne dwadzieścia minut, to koniecznie je obejrzyj. Być może zmieni Twoje podejście do życia… a może chociaż otworzy oczy na prawdę, której dotąd nie dostrzegałeś.

Zmienia spojrzenie

Kłamałabym, gdybym twierdziła, że ta prelekcja zmieniła moje życie. Nie spowodowała żadnej gwałtownej rewolucji. Ziemia się nie zatrzęsła. Ale „Pełna MOC możliwości” dała mi do myślenia. To z jej powodu zaczęłam zastanawiać się, w jakim stopniu jesteśmy więźniami własnych marzeń i własnej głowy.

Marzenia nie mają ceny

Sam Walkiewicz opisuje, że wydał 100 tysięcy złotych na kamper, który przez 11 miesięcy w roku stoi pod domem. Czy opłacało się go kupić? Nie. Czy było warto? Tak. Bo tylko dzięki temu wie, jak to jest mieć kamper. To może wydawać się głupie… ale takie nie jest. Zdobył doświadczenie i spełnił swoje marzenie. Nie ma na to przelicznika w żadnej znanej ludziom walucie.

Podróże kształcą, czyli banały bez pokrycia

Jacek Walkiewicz mówi i pisze o rzeczach, które mogłyby wydawać się oczywiste… ale jednak z jakichś powodów nie są. Przykładowo, często mówi się, że podróże uczą. Tak. Ale Walkiewicz zaznacza, że uczą, ale tylko wykształconych. Typowy Sebek i Karina na widok egipskich piramid mogą pomyśleć sobie tylko, że w rzeczywistości są mniejsze niż na zdjęciach. Historyk, patrząc na te same piramidy, pomyśli o ich bogatej historii. Będzie potrafił ją zrozumieć i wyciągnąć z niej wnioski.

Prawdy i nieprawdy

Dla mnie najcenniejszym fragmentem książki jest rozdział poświęcony prawdom i nieprawdom. Wiele rzeczy bierzemy w swoim życiu za pewniki. Ma to związek z tym że są one nam powtarzane już od dziecka. Wydają się pewne i sprawdzone. Często nawet z nimi nie dyskutujemy i nie próbujemy z nimi walczyć. Tymczasem Walkiewicz udowadnia, że to wszystko, czego nas uczono, nie jest prawdą. Nie trzeba, więc traktować nauk naszych babć zbyt dosłownie. Czasy się zmieniły. Ludzie mają inne potrzeby i marzenia. Jedyne, co pozostało niezmienne to ten ciągły pęd do ich zaspokojenia.

Kopalnia cytatów

Dla mnie „Pełna MOC możliwości” jest prawdziwą kopalnią cytatów motywujących i inspiracji. Jeśli, więc masz gorszy dzień i masz ochotę poczytać coś fajnego, to koniecznie sięgnij po wykład Walkiewicza.

You are currently viewing Jacek Walkiewicz „Pełna MOC możliwości”

Dodaj komentarz